Luleå Hamnfestival
* * *

Fredag

* * *

SCENER:

Norra Hamnscenen

19:00 Raj Raj Band
21:00 Linnea Henriksson
23:00 Zacke

___________________________________

Stadsparksscenen

11:00-14:15 Seniorfestival med PRO

11:00 INLEDNING Margareta Lindbäck
11:10 OLD SINGERS PRO Råneå
11:40 PRO:s historia Sten Fors
11:50 RÖRELSE FÖR HÄLSA med Gullan Holmberg
12:00 TRES PANSHOS
12:30 TEATER aPROpå PRO Nederluleå Norra
13:00 SENIORDANS PRO Skurholmen – Nederluleå N.
13:30 STRINGandSING
14:00 PRO i dag Sten Fors
14:10 AVSLUTNING Sven-Erik Sterner

16:00 Presidentens katt/Pressan Katti
19:30 Ella & Asta Asp
20:30 Syskonen Kunda & Schola Gospel under ledning av Ida Bo-Sturesdotter Eriksson
22:00 Country Woods

___________________________________

Diös Cityscen

14:30 Utdelning av pris till Årets Lulebo
17:00 Allantandou Nordic Dance
19:30 Sugar Mae Baker
20:30 Staffansdotter
21:30 MVP
22:30 First Revival
23:30 Painted Sky

___________________________________

Kulturcentrum Ebeneser

15:00 Kreativ Dans – med Tira Blixt & CreativeMoves Luleå
17.00 Prova på att dansa salsa
18.00 Prova på att dansa bachata
19.00-01.00 Friday Salsa Party med Luleå Salsa Club

___________________________________

Clarion Live

16:00 Chikan
17:30 Bo Selinder

___________________________________

Roasters Live

21:30 Elin Ivarsson
22:30 Elins arga fåglar

___________________________________

Invit Live

21:00 Bo Selinder
23:00 Stephen Rappaport

___________________________________

Bistro Norrland Live

18:00 Elin Ivarsson
22:30 Simon Trabelsi

___________________________________

Mat & Prat

13:30 Tove Burman
14:30 Josef Love

___________________________________

Golden Hits

21.00 Grandjam
22.30 Grandjam
24.00 Grandjam

___________________________________

Irish Inn

21:00 Molly Maguire
22:30 Molly Maguire
24:00 Molly Maguire

___________________________________

Cantarellens Schlagertält

Glitterbabes
DJ Bengt Dahlqvist – The singing DJ

___________________________________

Bastard Burgers

Bastard Burgers och Happy People presenterar stolt Happy Bastard med:

___________________________________

Bluestältet

21:00 North Country
22:30 Alan Haynes
24:00 Elin Lindström Band & Karin Risberg

__________________________________

Kafelino

Husband med gästartister på kvällstid

___________________________________

Domkyrkan

12:00 Orgelkonsert

___________________________________

Gula Paviljongen

14:00 Öppen scen med Ordanvind

___________________________________

AKTIVITETER:

Storgatan

10:00-19:00 Festivalmarknad
10:00-02:00 Walk on water
1
5:30 Sambakarneval

___________________________________

Norra Hamn

11:00-02:00 Axels Nöjesfält
11:00-02:00 Matgatan

___________________________________

Stadsparken

10:00-17:00 Välkommen till Luleå Hamnfestivals gröna oas! Föreningar, organisationer och företag bjuder på gratis aktiviteter för alla barn mellan 0-100 år. Här kan du fika, leka, pyssla, byta blöja, njuta i gräset, skratta, umgås och mycket annat. Bland mycket annat kan du testa något av detta:

10:00-17:00 VildaKidz med vänner 
10:00-17:00 Energiruschen 
10:00-17:00 Schack i parken 
10:00-17:00 Bubbles for life 
10:00-17:00 Norrbottens läns hemslöjdsförening
10:00-17:00 Loppis 
12:00-15:00 Amerikansk fotboll
13.30-15.30 Skådebanan/Kulturnatten Luleå bjuder in till karaokesång

___________________________________

–Med reservation för ändringar–

Festivalpartners
Luleå Energi Norrbottensmedia Luleåhamn LLT Renhållningen
I sammarbete med
Kultur utan gränser Vildakidz