Luleå Hamnfestival
* * *

Lördag

* * *

SCENER:

 

Norra Hamnscenen

18:30 Dolly Style
21:00 Titiyo
23:00 Hurula
___________________________________

Stadsparksscenen

13:00 Barn & babysång
14:00 Barnsånger på finska
18:00 Finska toner
19:30 Ibrahim Nasrullayev – Vinnare av Talang 2017
21:00 Ingemar Olsson
22:30 Nagoon

___________________________________

Diös Cityscen

15:00 Thailändska föreningen
16:10 Arctic Cheer Avalanches – uppvisning och chans att prova på
17:00 DJ No Limits & DJ Robban
18:30 Jens Wennberg
19:30 Summer Kid
20:30 Sync Error
21:30 North Light
22:30 Coming Of Age
23:30 Venegence

___________________________________

Kulturcentrum Ebeneser

11:00 Danslek – med Tira Blixt & CreativeMoves Luleå
13:15 Dansuppvisning med Luleå Bugg & Swing Dansklubb
14:00 Streetdanceuppvisning med Exiled Dance Crew
15:00 Prova Jallabina
21:00-00:00 Summerdance med Luleå Bugg & Swing Dansklubb

___________________________________

Clarion Live

16:00 Summer Kid
17:30 Immunförsvaret

___________________________________

Roasters Live

21:30 Brita Kristina
22:30 Jimmy Tikkanen

___________________________________

Invit Live

21:00 Femöresvagnen
23:00 Järnfabriken

___________________________________

Bistro Norrland Live

18:00 Josef Love
22:30 Immunförsvaret

___________________________________

Mat & Prat Live

13:30 Yolanda & Lova
14:30 Jimmy Tikkanen

___________________________________

Golden Hits

21.00 Grandjam
22.30 Grandjam
24.00 Grandjam

___________________________________

Irish Inn

21:00 Molly Maguire
22:30 Molly Maguire
24:00 Molly Maguire

___________________________________

Cantarellens Schlagertält

Glitterbabes
DJ Bengt Dahlqvist – The singing DJ

___________________________________

Bastard Burgers

Bastard Burgers och Happy People presenterar stolt Happy Bastard med:

___________________________________

Bluestältet

20:00 No Expectations
21:00 Lauker Connection
22:30 Violet Green
24:00 Alan Haynes

__________________________________

Kafelino

Husband med gästartister på kvällstid

___________________________________

Gula Paviljongen

14:00 Öppen scen med Ordanvind

___________________________________

AKTIVITETER:

 

Storgatan

10:00-19:00 Festivalmarknad
10:00-02:00 Walk on water
11:00-15:00 Veteranbilsutställning
12:00-14:00 Luleå Roller Derby

___________________________________

Norra Hamn

11:00-02:00 Axels Nöjesfält
11:00-02:00 Matgatan
12:00-14:00 Prova mete med Sportfiskeklubben i Luleå

___________________________________

Stadsparken

10:00-17:00 Välkommen till Luleå Hamnfestivals gröna oas! Föreningar, organisationer och företag bjuder på gratis aktiviteter för alla barn mellan 0-100 år. Här kan du fika, leka, pyssla, byta blöja, njuta i gräset, skratta, umgås och mycket annat. Bland mycket annat kan du testa något av detta:

10:00-17:00 VildaKidz med vänner 
10:00-17:00 Energiruschen 
10:00-17:00 Schack i parken 
10:00-17:00 Bubbles for life 
10:00-17:00 Norrbottens läns hemslöjdsförening
10:00-17:00 Loppis 
12:00-15:00 Amerikansk fotboll

___________________________________

Övriga platser

13:30-15:30 Träffa Dolly Style på Smedjan Galleria

–Med reservation för ändringar–

Festivalpartners
Luleå Energi Norrbottensmedia Luleåhamn LLT Renhållningen
I sammarbete med
Kultur utan gränser Vildakidz